05.05.2017

Kohtusin Tallinnas SE šerpa Dahlgreni, oma kunagise kolleegiga välisministeeriumi kantslerina töötamise ajast. EE eesistumise sisust ja kalendrist. SE korraldab 17.11 Göteborgis sotsiaalküsimuste tippkohtumise, koos seda teemat väga südamelähedaseks pidava COM presidendi Junckeriga. Seal on nähtav roll ka EE kui eesistujariigi peaministril Ratasel ja soovime, et töö(tamise) tulevik, millisel teemal meie oktoobris ühe konverentsi korraldame, oleks üks teema ka Göteborgis. Sotsiaalsamba osas tahab SE eriti praeguse sotsiaaldemokraatliku valitsuse ajal jõulisemalt edasi liikuda ja oma osa  eesistujana me muidugi truuisti teeme – lähetetud töötajate direktiiv, sotsiaalsüsteemide koordinatsiooni määruse ja vaatame ka uut ettepanekut töö- ja eraelu tasakaalu üle.

Pikemalt rändest, kus SE üks enim puudutatud LRe. Arutelud Brüsselis ühtse varjupaigasüsteemi tuleviku üle pole oma solidaarsusosas väga liikunud ja suur küsimus riigijuhtidele on, kuidas edasi juhul, kui lahendus 23.06 ÜKks saavutamata jääbki. Sellest võib saada meie eesistumise üks suurtest (valusatest) teemadest. SE ei ole vaimustatud COM seisukohast, et ajutisi piirikontrolle Schengeni riikide vahel ei tohiks novembris 2017 enam pikendada, neil need DKga alates 2015. Siin ongi keeruline pundar: varjupaigasüsteemi solidaarsuseaspekti lahend on mitme LR jaoks poliitiliselt seotud sisepiiride kontrolli kaotamisega. Ja loomulikult ka otseses seoses (õnneks vist alles) 2018 keskel algavate kõnelustega 2021-2017 MFF üle.

Nagu ikka, oli huvitav kuulata SE kui tugeva arenenud majandusega euroalasse mittekuuluva LR vaateid EMU edasiarendamisele. Peaasi, et säiliks tasakaal, koostöö ja avatus euroala väliste LRdega. Siin aga peab Brexitiga toimuma mingi ümberrivistumine – UK lahkudes jääb euroalaväliseks vaid 2 endist Lääne-Euroopa riiki, SE ja DK ning suurimaks saab PL. Seda dünaamikat saab olema huvitav jälgida.

EL Vene-poliitika üle oleme jätkuvalt täiesti samameelsed, hea.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga