05.03.2014

Diplomaadi mitmekülgne töö. Hommikust Coreper, kus esimese suure teemana SRM. Triloogid EPga on kestnud pikalt, nüüd on aeg näidata kompromissivalmidust. Ja kuna EP positsioon langeb üpris täpselt kokku COM algsete seisukohtadega (ja ka EKP omadega, kes küll kaasseadusandja pole), siis tuleb kompromisse teha peamiselt NKl. Esitasin EE paindlikkust, sobivalt seal, kus me nagunii tahaksime mingeid asju EP suunas keerata. Kõik olid üldiselt kompromissi vajadusest aru saanud, isegi, ehkki ehk kõige vähem, DE. Järgmine maratonistung on 11.03 ECOFINis, kus rahandusministrid peaksid ideaalis EPd rahuldava ühispositsioonini jõudma.

Olles oma sõnavõtu maha pidanud, läksin kohtuma ÜK eesistuja Van Rompuy välisnõunikuga, teemaks homne ÜK Ukraina üle. Esitasin EE olukorrahinnangu, nii Venemaa, Ukraina kui EL kohta ja püüdsin õngitseda nende mõtlemist niipalju kui sain.

Tagasi Coreper-i, kus naaklesime EL üldkohtu lisakohtunike kohtade täitmise meetodi üle (Vt Gondori kroonika 27.02). Meie toetatud võrdne rotatsioon ei lähe, aga ei lähe ka suuremate LR eelistatud nn parimate väljavalimine. PRES on tegelikult kompromissile lähedal, mida võis aru saada ka sellest, et kellelegi õieti ei meeldinud nende tänane ettepanek. Signaliseerisin EE pisikest valmisolekust kompromissiks, aga midagi peame me selle eest veel saama. PRES mõistis meid, pigem on raske välja mõelda, mida me siis ikkagi sealt konkreetset vastu saada saame.

Ja viimasena eesistuja Van Rompuy kabinetiülem Seeuws homsest ÜK-st, täpsemalt, riigijuhtide mitteametlikust kohtumisest Ukraina peaministri Jatsenjukiga (esimene kord, kui EL-i mittekuuluva riigi juht osaleb) ja sellele järgnevast mitteametlikust omavahelisest lõunast. Selge, et 03.03 FAC tingimused pole täidetud ja mingid meetmed Venemaa suunal peavad tulema. Aga suur enamus LR jätsid täna selle oma peaministri homse otsustamise varale. Ja eks öösel-hommikul jõuavad ju asjad ka muutuda. Saame siis näha. Meie jaoks ülitähtsad a) hinnang Venemaa tegutsemisele, b) tugev toetus Ukrainale ja c) milliseid pingutusi saame teha, et olukorda nende kahe osalusel normaliseerida.

Coreper lõppes 20.30, sealt hotelli, kohtuma peaminister Ansipi ja tema delegatsiooniga. Kõigi meeleolu põhjamaine, kindel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga