05.02.2014

Öösel oli saabunud konsensus Ukraina sanktsioonide kohta. Nii et esialgsed kartused selle kohta, et uus GR valitsus hakkab EL ühtsust blokeerima, tõeks ei saanud. Ehkki sammud, arutatav asi, nii karmid ka polnud. Viisakeelu ja varade külmutamise nimekirja lisatakse 19 isikut ja 9 organisatsiooni, nii Ukrainast kui Venemaalt. Viimasest ka valitsusest, aseministri tasemel. Juriidiliselt võtab otsuse vastu 09.02 FAC, nagu välisministrid 29.01 otsustasid. Aga nimekirja FAC avama ei hakka, korra 2014 kevadel nad hakkasid üksikuid inimesi arutama… mälestus sellest on visa kaduma, keegi ei taha selle kordumist.

Kui IT kultuuri tundub kuuluvat asjade lahendamine informaalsete õhtusöökide käigus, siis LV eesistuja on sel nädalal Coreperile korraldanud juba 3 hommikusööki. Täna oli järjekorras ÜK eesistuja Tuski kabinetiülem Serafin. Teemaks 12.02 mitteametlik ÜK. Põhidilemma on kriisine: Päevakorras võib olla mis iganes, aga kogu meedia ja kodune publik küsivad kahe kriisi, GR ja Ukraina kohta. Mõlema kohta, tuleb tunnustada, kavatseb Tusk ÜK liikmetele asjatundjate briifingu korraldada, vastavalt eurorühma esimehe Djisselbloemi ja EL luureanalüüsi keskuse poolt. Hea, siis on kõik info mõttes samal leheküljel. Aga kummagi kriisi pikemat arutelu plaanis pole. EMU asjas tahaks Tusk pigem saada ülevaadet, mis seni (ebapiisavalt) tehtud on, mitte hakata kohe julgeid samme tulevikuks arutama. Struktuurireformide asi tundub Tuskil kõige rohkem südamel olevat.

Coreperi istungil peeti kõige pikem arutelu 10.02 GACi järelduste üle, mis puudutavad COM 2015. aasta tööprogrammi. Toimus inimlikult arusaadav asi: sauna lastud sant tahtis ka lavale ronida, ehk kuna COM oli valmis oma tööprogrammi arutama, siis nõudsid LR kohe ka palju suuremaid õigusi sisu üle otsustamisel, paberite varasemat esitamist COM poolt jne. Kõik arusaadav, aga COMl on seadusandliku initsiatiivi (peaaegu) ainuõigus ja kindlasti täielik sõltumatus, mida esitada ja mida mitte. Seda tuletas mõni LR ja ka COM asepeasekretär Hololei isikus hooguläinud kollegidele ka meelde. Ennustan, et tulevad mõõdukad, väljapeetud ja tasakaalukad järeldused, siiski.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga