05.02.2014

Öösel oli saabunud konsensus Ukraina sanktsioonide kohta. Nii et esialgsed kartused selle kohta, et uus [[GR]] valitsus hakkab EL ühtsust blokeerima, tõeks ei saanud. Ehkki sammud, arutatav asi, nii karmid ka polnud. Viisakeelu ja varade külmutamise nimekirja lisatakse 19 isikut ja 9 organisatsiooni, nii Ukrainast kui Venemaalt. Viimasest ka valitsusest, aseministri tasemel. Juriidiliselt võtab otsuse vastu 09.02 [[FAC]], nagu välisministrid 29.01 otsustasid. Aga nimekirja [[FAC]] avama ei hakka, korra 2014 kevadel nad hakkasid üksikuid inimesi arutama… mälestus sellest on visa kaduma, keegi ei taha selle kordumist.

Kui [[IT]] kultuuri tundub kuuluvat asjade lahendamine informaalsete õhtusöökide käigus, siis [[LV]] eesistuja on sel nädalal [[Coreper]]ile korraldanud juba 3 hommikusööki. Täna oli järjekorras [[ÜK]] eesistuja Tuski kabinetiülem Serafin. Teemaks 12.02 mitteametlik [[ÜK]]. Põhidilemma on kriisine: Päevakorras võib olla mis iganes, aga kogu meedia ja kodune publik küsivad kahe kriisi, [[GR]] ja Ukraina kohta. Mõlema kohta, tuleb tunnustada, kavatseb Tusk [[ÜK]] liikmetele asjatundjate briifingu korraldada, vastavalt eurorühma esimehe Djisselbloemi ja EL luureanalüüsi keskuse poolt. Hea, siis on kõik info mõttes samal leheküljel. Aga kummagi kriisi pikemat arutelu plaanis pole. [[EMU]] asjas tahaks Tusk pigem saada ülevaadet, mis seni (ebapiisavalt) tehtud on, mitte hakata kohe julgeid samme tulevikuks arutama. Struktuurireformide asi tundub Tuskil kõige rohkem südamel olevat.

[[Coreper]]i istungil peeti kõige pikem arutelu 10.02 [[GAC]]i järelduste üle, mis puudutavad [[COM]] 2015. aasta tööprogrammi. Toimus inimlikult arusaadav asi: sauna lastud sant tahtis ka lavale ronida, ehk kuna [[COM]] oli valmis oma tööprogrammi arutama, siis nõudsid [[LR]] kohe ka palju suuremaid õigusi sisu üle otsustamisel, paberite varasemat esitamist [[COM]] poolt jne. Kõik arusaadav, aga [[COM]]l on seadusandliku initsiatiivi (peaaegu) ainuõigus ja kindlasti täielik sõltumatus, mida esitada ja mida mitte. Seda tuletas mõni [[LR]] ja ka [[COM]] asepeasekretär Hololei isikus hooguläinud kollegidele ka meelde. Ennustan, et tulevad mõõdukad, väljapeetud ja tasakaalukad järeldused, siiski.