04.12.2015

JHA siseministrite osa eel käisid ajalehtede õuduslood sellest, kuidas LU eesistujana ja muud GRi Schengenist välja suruvad. Tõesti, lekkinud oli ettevalmistav dokument, kus ühe võimalusena nähti ette Schengeni piirieeskirja 26nda paragrahvi ehk ühe LR suhtes ajutise peatamise rakendamist. Nagu aga olen ka kirjutanud, väljaviskamise või karistuse ähvardus on EL-is vaid vahend sundimaks asjaomast LR tegema, mis vaja. Seekord oli vaja panna GR abi vastu võtma ja tänaseks tegi ta seda kõigis  soovitud küsimustes – Frontex põhjapiirile, kiirreageerimistiimid RABIT Egeuse mere saartele ja kodanikukaitsemehhanismi käivitamine, et teised LR saaksid aidata humanitaarabiga. Seepärast kujuneski rändekriisi arutelu suhteliselt valutuks. Kõik ootavad ka 15.12 tulema pidavat COM ettepanekute paketti ja positsioneerisid end, peamiselt välispiiride kaitse tugevdamist nõudes. Üksmeelselt (peale GR ja IT) mõnati ümberpaigutamise skeemi käivitumise raskusi (seni toimunud 160 inimese liigutamine) ja selle peale pidi ka BE, keda muide toetas eesistuja toolilt LU, ütlema, et saate ju aru, et mingi sellise skeemi kiirkorras püsivaks muutmine ei ole ju arukas. DE, kel püsimehhanismi asjas varasemast palju leebem toon, arvas, et Schengeni saatus otsustatakse aasta jooksul. PRES tuletas seepeale meelde, et 6-kuuline tähtaeg ajutisteks piirikontrollideks saab (selsamal DEl) läbi juba märtsis, seega tervet aastat ei pruugi olla. COM andis selge signaali, et kavatseb SE taotlusele anda jaatava vastuse ning siin tasub tähele panna PRES öeldut, et kui ümberpaigutamise skeemi põhimõte muutub nii, et piiririikide kõrval rakendatakse seda ka sihtriikidele, siis tähendab see, et transiidiriikides tuleb luua menetluskeskused (loe: põgenikke tuleb tee peal hakata kinni pidama). Ühesõnaga: kriisi eelmine laine on üle käinud (mitte piiririikidest, küll aga Brüsselist) ja järgmist oodatakse 15.12. Ehk saab seni pisut rahulikumalt.

Terrorismivastase võitluse raport kiideti heaks. EE kasutas juhust ja nõudis taas kord tööd kõigi sisejulgeoleku andmebaaside arendamiseks ja ristkasutuseks. Meil muidugi Tallinnas paikneva eu-LISA agentuuri tugevdamise erihuvi sellega seoses.

Tõeline saavutus oli aga kokkulepe lennureisijate andmete direktiivi üle. Lahendus oli elegantne: EPga juba kokku lepitud teksti (vt Gondori kroonika 02.12.2015) enam muutma ei hakatud, et mitte avada uut läbirääkimiste vooru, kuid kõik 28 LR tegid deklaratsiooni, et kasutavad direktiivis sisalduvat õigust koguda ja säilitada andmeid ka EL-sisestel lendudel ja nõuavad andmeid peale lennufirmade ka reisibüroodelt ja turismifirmadelt. 3 aastat kestnud saaga on sellega läbi saamas ja see julgeolekule ülioluline asi tehtud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga