04.12.2013

TervepäevaCoreper võileibadega. Ei, see viimane ei tähenda piknikku ega miskit muud toredat, see tähendab, et koosolek läheb üle kella 8 õhtul ja siis saab sama laua taga kuiva toitu näsida. Hommikul lauaring detsembri ÜK ettevalmistustest. Seal on kaks suuremat teemat: kaitse ja EMU tulevik. Esimesega on lihtsam, kuna novembri lõpus peetud FAC kaitse- ja välisministrite osalusel võttis vastu pikad järeldused (täpsemalt, mõni asi jäi pärast veel Coreperile ka lahendada, meie ilmseks heameeleks, eriti kui DE välisminister ütles: kuulge, see on ikka tõsine poliitiline küsimus, las saadikud arutavad seda!). Nii toimus täna juba suuresti konkreetsete sõnastuste pakkumine, nii ka meie oma kolmel põhiteemal: EL lahingugruppide ja küberkaitse osa tugevamaks ning rõhutada piisavalt suurte kaitsekulutuste vajadust. EMUga on keerulisem. On sisetunne, et nendest paljuräägitud reformilepingutest 2014 jooksul konkreetset asja ei saa (vt Gondori kroonika 29.11.2013). Samas on mõne LR soov minna edasi kaasnevate solidaarsusmehhanismidega (loe: lisarahaga) nii suur, et hakkad ikkagi natuke pelgama, et järsku tahetaksegi poolootamatult mõni lisakohustus kaela määrida. Jälgime väga tähelepanelikult mängu, tänase põhjal veel ennustan, et detsembris jääb ÜK eesistuja Van Rompuy sihiteadlikul juhtimisel mõlemas asjas tahtlikult ebaselgeks.

PRES tutvustas tööd omavahendite kõrgetasemelise töörühma moodustamisel, hetkel käivad palavikulised esimeheotsingud. Tundub ka, et lihtliikmekski alla (endise) ministri taset ei pruugi pääseda.

Pärastlõunal kaks pikka lauaringi panganduse teemadel. Kõigepealt juba NK heakskiidu saanud pankade kriisihalduse direktiiv ja hoiuste tagamise skeemide direktiiv, mille üle LT praegu EPga intensiivseid trilooge peab. Ei kadesta leedulasi, need on äärmiselt detailsed eelnõud, kus iga tähe ja kirjavahemärgi taga võib olla reaalseid rahalisi kaotusi. EEl väga suuri probleeme praegu pole, ehkki parlament tahab tagasi keerata mõned asjad nii, nagu meile üldse ei meeldiks. Oleme LTle väga südamele pannud tähelepanu ka meie asjadele. Teisena siis SRM. Kui kriisihalduse direktiiv räägib LR sees toimuvast, siis SRM samast asjast EL tasandil. Seega on need kaks eelnõu seotud, ehkki samas juriidiliselt pole ka ja protsessid on eri faasis – teeb leedulastele asja veel raskemaks. SRM tekstiga läheme 10.12 ECOFINil rahandusministrite ette, võib tulla pikk öö, aga tõenäoliselt siis veel lõplikult kokkuleppele ei saada – tähtaeg ju alles ÜK algus 19.12 kell 15 Brüsseli aja järgi! Jõuab vahepeal veel (diplomaatilises mõttes) pulmad ja varrud maha pidada, nagu Vilde kord pikka ajaperioodi tabavalt mõõtis.

Lõpuks laienemine, täpsemalt esimene, eeldatult vähemprobleemne pool igasügisesest laienemispaketist. Türgi kohta tuli täna häid uudiseid, tundub, et kauaoodatud tagasivõtulepingu allkirjastamine, millega paralleelselt algaks viisaliberaliseerimise (viisavabaduse) protsess, võiks selle aastanumbri sees toimuda. Kuid läbirääkimiste avamiseni justiits- ja õigusriigi peatükkides see nii lihtsalt veel ei vii, ehkki enamus LR, sealhulgas EE, seda toetab. Aga mingi edasiliikumine on siiski võimalik. Albaaniale EL kandidaadistaatuse andmise üle juba detsembris ei paista samuti üksmeelt tulemas (kõik laienemisega seotud otsused tuleb jätkuvalt teha ühehäälselt). Loohetavasti õnnestub siiski leida mingi kompromiss, mis tunnustab Albaania seniseid, eriti viimaste kuude edusamme, hoiab laienemisprotsessi usutavana ja samas võtab arvesse ka nende LR muresid, kelle meelest see riik pole kaugeltki piisavalt teinud võitluses korruptsiooni ja organiseeritud kuritegevusega ega ole ka poliitilise süsteemi osas veel küps. Järgmisel nädalal jätkame sellel (ja ka kõigil muudel tänases sissekandes nimetatud teemal).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga