04.10.2017

Päev Strasbourgis, EP plenaaril. Hommikul 19-20.10 ÜK ettevalmistus, mille puhul mina esitlesin NK poolt lühidalt päevakorda ja sain kõik küsimused ja ettepanekud lubada viia ÜK eesistuja Tuskile teadmiseks ja otsustamiseks. Järelvaadet, tulemuste esitlust tuleb Tusk ise esitlema. Päevakorras on ränne, digitaalne Euroopa, kaitse ja välispoliitikaküsimused. Rände alt välismõõde ja kindlasti ka ühtse asüülisüsteemi (mõned) mitte liiga kiiresti liikuvad eelnõud. Digitaalse Euroopa alt püüame pärast 29.09 tippkohtumist igati käibele lasta väljendit “Tallinna vaim”, aga ÜKl ei pääse ka konkreetsete digituru eelnõude hetkeseisu arutamata. Kaitse alt pole PESCO veel käivitamiseks päris valmis, küllap nõuavad riigijuhid otsuse tegemist veel 2017 jooksul. Välisteemad on alati viimasena lahti, kuna olukord ses vallas muutub kiiresti, aga kindel on, et seekord on “menüüs” Türgi. Küllap ka Põhja-Korea.

MEPid nõudsid kõuehäälel kiiremat edasiliikumist ühtse asüülisüsteemiga, kiitsid Tallinna tippkohtumist, aga küsiti ka eelnõude järele. Väga mitmelt poolt nõuti Kataloonia olukorra arutamist. Seda plenaariosa mõjutas ka fakt, et pärastlõunal, kui Kataloonia päris päevakorrapunktina arutluse all, said sõna vaid parlamendifraktsioonide juhid, seega kasutasid kõik soovijad võimalust peamiselt nõuda, et ÜK seda kui hetke kõige põletavamat päevaküsimust kindlasti arutaks. Lubasin lõpetuseks kõik kõlanud ettepanekud Tuskile ja tema meeskonnale edasi anda – ÜK päevakorra otsustab Tusk ja ei keegi muu.

Kataloonia arutelule NK kutsutud polnud. Sõna said vaid fraktsioonijuhid ja kahe erandiga EL vahendustegevust ei nõutud. Muidugi toetasid kõik ES õigusriiki ja nõudsid poliitiliste probleemide lahendamist ES seaduste kohaselt. Lisaks avaldasid kõik muret politsei jõukasutamise pärast ja kutsusid ES valitsust dialoogile. Vaatame, kuidas sellega edasi saab, seni pole Madriidi valitsus seda sõna vist väga kasutanud.

Pärastlõunal fiskaalleppe ületoomine EL õigusse. Selle 2012 valitsustevahelisena (UK vastuseis ei lubanud EL kokkulepet) sõlmitud lepingu eesmärk on suurema eelarvetasakaalu sisseviimine LRdes ja on sellisena ka toiminud. Nüüd hakkab läbi saama 5-aastane aeg, mille järel lepe lubati tuua EL õigusse ja COM peab välja tulema vastava eelnõuga. Mida ongi lubatud 06.12 teha. Mul polnud muud, kui kiita, et ootame ettepanekut (ilma selleta, ise, ei saa NK midagi teha) ja kuulata saalist üldiselt mahlakat kriitikat leppe juhtmõtteks olnud kasinuspoliitika aadressil.

Õhtul oli teemaks Interpoli nn punaste hoiatuste kasutamine poliitilistel põhjustel. Viimasel ajal on kaks inimest, kes ühe EL riigi ja Türgi topeltkodakondsus, EL LRs Türgi vahistamistaotluse alusel kinni peetud. EL Interpoli ei kuulu, küll aga LRd igaüks. Ühist poliitikat Interpolis EL-il pole, aga EE on eesistujana korraldanud ühe arutelu ja korraldab veel, enne kui läheme Interpoliga iga poole aasta tagant toimuvale kohtumisele, kus ka seda teemat tõsta. Osa LRdest on pidanud vajalikuks käitumisjoone ühtlustamist ja paremat koordineerimist. Väga hea, et seda arutatakse ja väga hea, et just meie eesistumisel.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga