04.10.2016

Mõjuka mõttekoja Centre for European Reform juhataja Grant on teinud tuuri LR pealinnades ja kirjutanud kainestava artikli 27 LR tõenäolistest positsioonidest tulevastel läbirääkimistel UKga. Osalt kommenteerib ta ka Bruegeli kontinentaalpartnerluse (vt Gondori kroonika 05.09 ja 27.09.2016)  ettepaneku elujõulisust.

Kõigepealt, 27-l on õnnestunud (vist brittide pisukeseks üllatuseks) hoida oma joont, et enne artikli 50 järgse lahkumisavalduse esitamist ei peeta mingeid paralleel- ega eraldi läbirääkimisi. Kui avaldus esitatud, läheb käima kell, mis mõõdab 2 aastat. Aeg töötab teadagi lahkuja kahjuks – neil, rohkem kui jääjatel, on vaja kokkulepet. Mitte ainult lahkumise, vaid ka üleminekukokkulepet, mis määraks EL-UK suhte kuni uue kaubandusleppe sõlmimiseni (sest nende läbirääkimine võtab aastaid). Lisaks peab UK nende 2 aasta jooksul saama WTO tavaliseks liikmeks.

Grantile avaldas muljet see, kui üksmeelsed ollakse 27 LR pealinnades. Ta käis kindlasti Pariisis ja Berliinis, rohkem konkreetseid riike ta ei maini. Siseturu 4 vabadust käivad koos ja punkt. Bruegeli või ükskõik kelle analüüs võib tõestada, et inimeste liikumine pole majanduslikult siseturu toimimiseks vajalik vms, aga 4 vabadust on EL ja tema LR liidrite poliitiline mantra ja kõik. Kellelegi eristaatust anda ei taheta, kartes omaenda populiste – lahkumisotsuse hind peab olema kõrge.

Bruegeli paberi autorid – ja paljud Briti poliitikud – tunduvad eeldavat, et kuna majandused on nii läbi põimunud, siis on 27 huvitatud võimalikult tihedatest tulevikusidemetest. Kui mulle kogemus diplomaatiast ja poliitikast on midagi õpetanud, siis on see: ära kunagi midagi eelda, never assume anything. DE võib vabalt loota investeeringute liikumist UK asemel neile, kui UK siseturul ei osale jne. Sama loogika järgi näitab Grant, miks USA või kantsler Merkeli toetusele lootmine ei pruugi õigustatud olla – lõpus loevad enda huvid ja ka 27 huvid ja ameeriklaste puhul suhe 27, mitte UKga.

Lõpuosas näitab Grant UK poliitikute ebapiisavat või eelarvamuslikku EL-tundmist. Näiteks kurtmine rände üle ei tähenda mandril samasugust muret EL-sisese migratsiooni pärast nagu UKs, palju suurem probleem on hoopis illegaalne immigratsioon EL-ist väljast. Lisaks tuleks brittidel Granti järgi lõpetada rusikatega lauale tagumine ja 27 ähvardamine. Kui tahta häid suhteid, tuleb oma partnereid hästi tunda ja pingutada ka hästi käituda – oleks arvanud, et maailma ajaloo ühe edukaima diplomaatilise ajalooga riigi valitsusele pole seda vaja meelde tuletada. Nende ühe targema mõttekodalase meelest on.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga