04.07.2013

Ütlus, et inimene teeb plaane selleks, et jumalad naerda saaksid, on taas tõestatud LT eesistumise esimeste päevadega. Täna mõnetunniseks kavandatud Coreper venis koos saadikute omavahelise hommikusöögiga ilusti tervepäevaseks. Peateemaks arusaadavalt EL-USA nuhkimisskandaal, sobivasti USA iseseisvuspäeval. Olukord on enam kui mitmemõtteline. Valitseb havasti varjatud küüniline veendumus, et “kõik, kel vähegi suutlikkust, nuhivad kõigi teiste järel,” ka heade liitlaste järel. Ainult et sellest ei räägita, seda ei saa tõestada, seda tegelikult ei taheta teada. Seepärast võetakse sedalaadi paljastusi, nagu PRISMi, aga ka UK, tänase Le Monde andmetel ka FR vastavate teenistuste kohta jne, mitte ainult valuliselt, vaid seda peetakse ka väga halvaks tooniks, vahelejäämist ebaprofessionaalseks. Ja, neetud lugu, no mida see liitlassuhe ikkagi tegelikult tähendab, kui üksteise järel siiski spioneeritakse?

Nüüd igatahes lugu selline, et USA on pakkunud EL-ile ühise töörühma moodustamist, et nendest asjadest rääkida. Kuidas sellele pakkumisele vastata, selle väljamõtlemiseks kuluski meie tänane tööpäev. Kõigepealt töörühma haare. On selge, et luureinfo kogumise ja vahetamise meetodeid ei hakka keegi mingis mitmepoolses kehandis arutama. Aga mida siis? EE ja paljude teiste meelest peaks kõigepealt püüdma selgeks teha, millised isikuandmed EL kodanike kohta ameeriklastel on ja siis hakata vaatama, mis olukorraga teha. Seda enam, et andmekaitse reeglid on suuresti EL kompetents, riiklik julgeolek aga mitte, mistõttu paljudel LR oleks tegelikult võimatu leppida EL-töörühma moodustamisega, mis arutaks julgeolekuküsimusi. Teiseks tuleb teha kõik, et see jama ei kahjustaks TTIP läbirääkimiste algust. Kolmandaks tuleb püüda selle poole, et ameeriklased saaksid pisut paremini aru, kui valuliselt sellist nn lausnuhkimist (nii ta paraku leheartiklite järgi praegu paistab) Euroopa avalikkuses võetakse. Neljandaks – veel tuleb ja pakkuda kogu muinasmaailmale? Spiegeli artikkel oli alapealkirjaga “1. osa” ja keegi ei tea, mis jooksik Snowdenil veel tagataskumälupulgal võib olla.

Igatahes, ennustan, et asi hakkab esialgu välja nägema nii, et juba 08.7 Washingtonis mingi kohtumine tuleb. See võimaldab kõigil lubada samal päeval alustada TTIP kõnelusi. Esialgu esindavad EL-i COM, PRES ja EEAS, aga juba järgmisel nädalal kaasatakse ka LR eksperte. Ja eks siis paistab, kes, kus, millal ja millest täpselt rääkima hakkab. Pisut ka EL-sisepoliitika alalt – kui keegi kavatseb praegust skandaali kasutada selleks, et jõuliselt kiirendada EL andmekaitsereeglite kokkuleppimist, siis see pole praeguse asjaga tegelikult nii otseselt seotud. Mis on asja tuum, on meie andmete olemasolu ilmavõrgus (Googles, Facebookis jne), ja nende kohta käivad reeglid. Tasub lugeda COM vastava ala asepresidendi Kroesi eilset blogipostitust. Julgen ennustada, et president Ilvese juhitava EL pilvandmetöötluse töörühma tööd asutakse kõvasti forsseerima. Mis poleks paha.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga