04.06.2015

Napilt tervepäevaCoreper. Kõigepealt juuni nõukogude päevakordi. 22.06 FAC strateegiline aruteluteema on Aasia (seal on väga raske leida tasakaal Hiina ja muu Aasia arutamise vahel, saab näha), lõuna ÜRO peasekretäri Baniga, lisaks energiadiplomaatia. Liibüa missioonist kõnelemata ei saa kindlasti jätta, ja mitu LR tahab ka seal arutada rändeküsimusi laiemalt. Veel nõuab osa LR uuesti Lähis-Ida rahuprotsessi arutelu ja 3 päeva enne Vene sanktsioone pikendama pidava ÜK eel oleksin üpris imestunud, kui keegi ei tahaks UKraina kriisist rääkida.

23.06 GAC päevakord on vahelduseks tüse. Väga sisuka 25.-26.06 ÜK päevakord (ränne, sanktsioonid, UK küsimus, ehk ka GR küsimus, kaitse, digitaalne siseturg, EMU tulevikuraport jne), lisaks parem õigusloome, ehk ka meid puudutav majandus- ja sotsiaalkomitee kohtade vähendamine. Seevastu on 19.06 ECOFIN kergekaalulisem, ka täna suruti sealt välja mitu maksuteemat, kus PRES milleski kuidagi tahaks ikka edasi liikuda. Põhisündmused toimuvad aga nagunii eurorühmas GR üle. Millalgi (ÜKl?) peab ka eurorühma uut presidenti arutama, taibukad lugejad on kindlasti pannud tähele ES rahandusministri De Guindose selle ja NL rahandusministri Dijsselbloemi järgmise nädala visiiti Tallinna.

23.06 tähtajaga kehtivad Krimmi puudutavad sanktsioonid suunati ekspertidele töörühma üldise arusaamisega, et nende pikendamine võib pikema kobisemata tehtuks lugeda. Kasutasin juhust ja küsisin EEAS käest, kas eilse rünnaku puhul Mariinkale, kus OSCE vaatlusmissioon üheselt registreeris keelatud rasketehnika kasutamist “separatistide” poolt, on oodata ka EL poolset avaldust. Avaldus oli ettevalmistamisel, ja kui ta hiljem tuli, oli kummalisel kombel nagu nõrgem kui see, mida EL tegi täna Viinis OSCE arutelul. Need EEAS tegemised on teinekord nagu mao tee kivi peal, aru ei saa.

Kahe suure justiitsteemaga liikusime täna ka kriipsu edasi. Andmekaitse määrus läheb 15.06 JHAle heakskiitmiseks ja täna rääkisin koos paljudega juba sellest, milliseid kohti selles hapras keerulises kompromisstekstis tuleb igal juhul muutmata hoida – on teada, et EPl on ses asjas eriskummalisi soove. Euroopa prokuröri arutelul tuli minu 4 aasta jooksul esmakordselt ette, et poliitiline seisukoht ministrilt Tallinnas puudus, polnud jõudnud tutvuda. Teatasin siis, et meil on parlamentaarne reservatsioon, mille hiljemalt nõukogul 15.06 loodetavasti maha võtta saame.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga