04.05.2016

Hommikul käis Gruusia kolleeg, mureks teadagi viisavabadus. Andsin niipalju infot kui sain, ja tegelikult saab päris palju, sest tegelikult on enamus asju ju avalikud. Sõjajärgse Lääne-Saksa välisluure looja Gehlen kirjutas oma mälestustes, et ka Stalini-aegses N. Liidus oli 95% vajalikust infost avalikest allikatest kättesaadav – mis me siis tänasest Brüsselist. Sain väljendada oma kindlat veendumust, et tuleb see viisavabadus ja täitsa varsti. EL ei saa lubada oma maine kahjustamist, mis praegu venitama hakkamise puhul raudselt juhtuks. Eriti et COM (erinevalt muljest, mis jäi nädalatagusel Coreperi hommikusöögil, vt Gondori kroonika 28.04.2016) esitas täna siiski ka viisavabaduse uue peatamisklausli, esmapilgul päris mõistliku. See võimaldab kogu asjaga kiiresti edasi minna, tempo on muidugi PRES määrata, aga eks me ka kiirusta neid vajadusel.

Coreperi istung oli kiire ja mitte liiga sisukas. Pikemalt naageldi liitumiskõnelustel Serbiaga kohtusüsteemi ja põhiõiguste peatüki avamise üle, mida venitab HR. Üpris arusaadavate argumentidega kusjuures, aga siiski. Kui SI oli EL-i saanud, tekitas ta tõsiseid probleeme HR kõnelustel, nüüd siis viimane omakorda – paralleel on kuidagi ilmne. Ei taha mõeldagi hüpoteetilisele hetkele, mil Serbia ja Kosovo läbirääkimised mitteparalleelselt käima hakkavad. Täna jäi igatahes kokkulepe saavutamata, aga survet HRle (nagu SIle omal ajal) oli küll.

Rääkisime ka 12.05 arengu-, 13.05 kaubandus- ja 23.05 tavaFACi päevakorrast. Viimasel kavatseb CFSP kõrge esindaja Mogherini välisministritega arutada uut globaalstrateegiat. Lõunal, kus vaid ministrid. Teksti pole selleks ajaks LRdega jagatud, küll on aga neile näidatud, mis tähendab, et tuleb ka surve draftimissessiooniks. Ministrite vahel, ilma ühegi ametnikuta – diplomaadi õudusunenägu. Mu FR kolleeg märkis tabavalt, et ilma infota ei tule ka omalust selle dokumendi suhtes. Küllap saab sellest aru ka Mogherini.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga