03.12.2014

[[Coreper]] oli poolepäevane, sest meie eesistuja peab eelarvetriloogidel käima. Ta jättis ka kohalolnute teatavaks jahmatuseks päevakorrast välja ühe kaunis tõsise ja sisulise arutelupunkti, [[SRF]] sissemaksete asja, suunates selle sujuvalt 09.12 [[ECOFIN]]ile. Ülespoole delegeerimine on muidugi ametnike seas laialt levinud võte, mis seal ikka, saime meie täna kiiremini õhtule.

Peamiseks aruteluteemaks 18.-19.12 [[ÜK]] ettevalmistus. On selge, et selle põhiküsimusi on kaks: kuidas uuel eesistujal Tuskil eesistumine õnnestub ja kui suure hurraaga kiidetakse heaks nn Junckeri plaan 315 miljardi investeerimiseks. Arusaadavalt me esimest täna ei arutanud. Teise üle valitses ettevaatlik optimism. Kes rõhutas rohkem eraraha kaasamise vajadust, kes seda, et avalik raha on investeeringute katalüsaatoriks – rohkem retooriline vahe. [[EE]] poolt on oluline, et see investeerimisprogramm ei avaks võimalust pidevaks investeeringute mahaarvamiseks [[SGP]] puudujäägi arvestuses. Teiseks, et meile ei tuldaks me oma rahaga kosja, nimelt et juba tõukefondidest kavandatud investeeringud ja programmid saaksid planeeritud mahus tehtud. Ning eriti tahame, et ei mindaks asja kallale, mida peame pärast 2 aastat [[MFF]]-kõnelusi juba täitsa oma lapseks, nimelt 10 miljardi [[ÜKP]] raha kallale, mis on tõstetud [[CEF]]i. Pisut ebasiiras, kuid siiski arusaadav oli täna [[CEF]]i leegitsev kaitsmine mitme [[ÜKP]] riigi poolt, kes eelarvekõnelustel seda ülekannet raevukalt vastustasid.

Rääkisin pea ainsana ka Ukrainast [[ÜK]] päevakorras. Vähe räägiti, sest Tuski kavadest ses suhtes pole täna, ta 3. tööpäeval, veel täpsemat aimu. Meie meelest peaksid riigijuhid seekord (eeldusel, et olukord Ida-Ukrainas jääb enam-vähem stabiilseks) arutama, kuidas julgustada Ukraina uut valitsust reformidele ja kuidas EL saab seda riiki aidata üle alanud tusameele talve ja edasigi. On selge, et Ukraina vajab rohkem raha-abi kui seni planeeritud. Muide, seda aspekti arutab ka 09.12 [[ECOFIN]].