03.06.2014

Hommiku- ja lõunasöök IT kolleegiga (üks mõttekoja seminaril, teine koos rühma kolleegidega tema residentsis), kes tutvustas oma peatselt algava eesistumise kavasid. Erinevalt tavalisest eesistumisperioodist pole itaallastel praktiliselt eelmiselt eesistujalt ületulevat seadusandlikku töökoormat, see teeb asja neile nii lihtsamaks kui ka keerulisemaks. Muidugi on nende esimene prioriteet majanduskasv ja töökohad – lihtne öelda, aga kole raske teha. Tundub, et IT peaminister Renzi on pärast tema erakonna jaoks üliedukaid EP valimisi väge täis ja kavatseb vaadata iga kivi alla, ka sinna, kuhu keegi ei soovita vaadata (teatavate majandusvalitsuse reeglite tagasipööramine jm). Aga kive oleks tegelikult ju küllalt, kui tahet on – siseturg, digimajandus, kaubandus. Ja need kõik käisid ka kolleegi jutust läbi.

Välistegevuses tahab IT arusaadavalt pöörata pisut enam tähelepanu Lõuna, Vahemere suunale. Eriti ebaseadusliku immigratsiooni asjas, kus olukord tõesti hull. Selles viimases, täpsemalt immigrantide solidaarsema laialijaotamise asjas, on aga EL LR seisukohad nii erinevad, et vastutustundlik PRES, kellena IT täna igati kiiduväärselt esines, hoolitseb rohkem selle pärast, kui oma erimure pärast. IT tunnistab, et Ida ja Ukraina jääb lauale veel pikaks ajaks. Sõnagi ei öelnud kolleeg mingist EL-Venemaa suhete ülevaatusest. Õige, sest selle jaoks on kaugelt liiga vara, esiotsa tuleb akuutse kriisiga ühele poole saada.

Pärastlõunal äisin viisakuskohtumisel vana tuttava, COM uue siseasjade peadirektori Ruete juures. Rääkisime Tallinnas asuva eu-LISA agentuuri tugevdamisest uute ülesannetega (enne seda peavad küll põhifunktsioonid olema laitmatult täidetud), e-piiride paketi edenemisvõimalustest (kuna see jäi toppama eelmise EP koosseisu vastuseisu tõttu, siis oleks äärmiselt oluline, et mõni uutest EE MEPidest läheks vastavsse, LIBE-komiteesse) ja Ukraina viisavabaduse protsessi edenemisest (esimene faas edukalt läbitud, nüüd vaja LR osalemisel hindamismissioonide kiiret alustamist).

Vahepeal EE 2018. aasta eesistumise valitsuskomisjoni istung üle videosilla. Kooltuskavade, mille läbiviimine on üks olulisemaid ja keerulisemaid protsesse, täpsustamine. Eesistumise personalivaliku ehk Salve täitmise üksikasjadest. Täitmine algab otsast juba 2015 – läheneb! Tuleb ka vaadata, et info inimeste värbamise praktilistest detailidest saaks võimalikult laialt levida – häid inimesi on alati vähe ja minugagi on ühendust võtnud mitu hetkel avalikust sektorist kõrval olevat inimest, kes aga ometi tahaksid eesistumise raskele tööle õla alla panna.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga