03.03.2014

Päev algas PSC ja Coreperi ühise koosolekuga, kus tutvustati pärastlõunase erakorralise Ukrainale pühendatud FAC järelduste mustandit. See oli, erinevalt tavalisest, eelmisel õhtul valminud EEAS, COM presidendi kabineti ja ÜK eesistuja kabineti koostöös. Ehk ka seepärast oli tekst otsekohesem ja teravam kui tavaliselt? Aga eks olukord on ka hullem kui varem – ministrite arutelus võrdsustati Venemaa agressiooni Ukrainas 1968. aasta sissetungiga Tšehhoslovakkiasse või Sudeedimaa annekteerimisega 1938. Muidugi algas kohe järelduste lahjendamine, vaidlused jätkusid kuni lõunani PSCs. EE sai sisse viite viisavabaduse protsessile Ukraina kodanike jaoks.

Vahepeal asendasin siseministrit JHAs, aga seal toimuvaga peaaegu ei suutnud suhestuda. Lugesin maha ühe EE seisukoha olulises küsimuses, pärast öeldi mulle, et olime ainsad, kes seda varianti oli toetanud… mis seal ikka, valitsuse seisukoht nagu valitsuse seisukoht.

Keskpäeval asendasin lennujaamast teel olnud väliministrit Põhja- ja Baltimaade tavapäraselt FACi eelsel koordinatsioonikoosolekul. Selle grupi meelsus oli praeguse konflikti osas enam-vähem  ühtne, ehkki intellektuaalsed küsimused sellest, kas kurjem sõnakasutus Vene aadressil ikka pakub neile väärikat taandumisvõimalust, ei jäänud ka siin küsimata. Ega vastamata.

Kella 13-st FAC. Põhivaidlused käisid selle üle, kas nimetada Vene sissetungi Ukrainasse (Krimmi) invasiooniks ja kui konkreetseks minna EL-poolsete vastusammude nimetamisel. Nagu lõplikust tekstist näha, on nimetus lõpuks “acts of agression“. Vastusamme lubab EL teha juhul, kui Venemaa ei võta pinget alandavaid meetmeid. Sammud nimetati põhimõtteliselt ka ära – viisadialoogi ja uue raamlepingu läbirääkimiste katkestamine ning suunatud meetmed ehk siis sanktsioonid. Õnneks toimub 06.03 erakorraline ÜKCFSP kõrge esindaja Ashton ütles selgelt, et kui selleks ajaks Venemaa pole midagi teinud, siis riigipead-valitsusjuhid otsustavad meetmete võtmise üle.  Sõnumi tugevuse mõõtmiseks oleneb palju tänaste järelduste meediakajastusest – vähemalt EL asju väga lähedalt jälgiv EUobserver näeb vist pigem pooltäis klaasi. Ega me tänase eest rohkem väärigi.

Ma jätan refereerimata kõik viited rahvusvaheliste organisatsioonide vahendusele, toetuse Ukraina uuele valitsusele jne – see on sündmuste jälgijale nagunii selge. Mida on hea teada, on, et COM töötab aktiivselt Ukraina abipaketi kallal, peaksid selle heaks kiitma oma istungil 05.03. Eeldatavalt sisaldab see nii rahalist abi kui ka kaubandusmeetmeid. Viisadialoogi tuleb ka kiirendada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga