03.02.2016

Tervepäeva[[Coreper]] võttis kõigepealt tulirelvade direktiivi. [[EE]]l on siin mure peamiselt jahimeeste poolt laialt kasutatavate poolautomaatrelvade tsiviilkäibes keelamise kavaga. Lähtusin väikese [[LR]] lähtekohast, et kui sul on mure, pead sa seda ka sisuliselt selgitama, ei saa eeldada, et sind (pool)automaatselt toetatakse või mõistetakse. Tegin siis pikema sõnavõtu. See punkt on problemaatiline paljudele [[LR]]dele, loodetavasti muudetakse seda siis. Järgmine “peatus” on 10.-11.03 [[JHA]] arutelu.

17.-18.03 [[ÜK]] ettevalmistamine toimus tavapärasest napimate alusmaterjalide põhjal, kuna enne veel ju 07.03 erakorraline [[ÜK]] (täpne olles, riigipeade ja valitsusjuhtide kohtumine, mitte ametlikult [[ÜK]]). Kavas ränne ja [[Euroopa semester]]. Kuna oli alust arvata, et [[ÜK]] eesistujal Tuskil poleks midagi ka energiajulgeoleku käsitlemise vastu, eriti [[COM]] värskelt esitatud eneriga talvepaketi järel, siis tegingi sellise ettepaneku. Mitu [[LR]] toetas, [[NK]] sekretariaat lubas mõelda. Juba selleks [[ÜK]]ks lubas [[PRES]] läbi viia [[COM]] täna esitatud humanitaarabi ettepaneku heakskiitmise. On nimelt nii, et kogu oma rohkem kui 60-aastase ajaloo jooksul pole EL pidanud oma [[LR]]dele humanitaarabi andma ja selleks polnud mehhanismigi. Nüüd on vajadus olemas ([[GR]] rändekriisi pärast). Sellele kavandab [[COM]] 2016 300 miljonit ja 2017 ning 2018 kummalgi 200 miljonit eurot. Lubades küll eelarveridade lagesid mitte muuta. Vaatame, kuidas see õnnestub, raha allikat veel avaldatud pole. Minus kõneleb – nagu alati, kui kuskile lisaraha vaja- [[ÜKP]]-riigi esindaja ettevaatus. Sest [[ÜKP]] rida on esimene suur pott, millele kindlasti pilgud pööratakse.

Pikemalt rääkisime 07.03 [[ÜK]]st ja koguneme seda ette valmistama veel reede õhtul ning pühapäeva päeval. Muidugi, kuna kohal ([[ÜK]]l, mitte ettevalmistustel, siiski) on Türgi peaminister Davutoglu, siis kuulutas mitu [[LR]] täna Türgi tegevuskava tõehetke. Vast ongi nii, ja siis saab 17.-18.03 [[ÜK]]ni jääva aja jooksul vajadusel ehk juba alternatiivseid plaane hakata koostama. Samas on Lääne-Balkani marsruut sulgumas, järeldusi sellest arutatakse kindlasti ka. Üks on muide see, et on (jälle) keda ümber paigutada, kuna põgenikud ei saa [[GR]]st enam edasi.

Ilma vastuväideteta läksid 6-kuulisele pikendamisele sissesõidukeeldude ja varade külmutamise nn Ukraina nimekirjad. Pole siin midagi.