03.02.2016

TervepäevaCoreper võttis kõigepealt tulirelvade direktiivi. EEl on siin mure peamiselt jahimeeste poolt laialt kasutatavate poolautomaatrelvade tsiviilkäibes keelamise kavaga. Lähtusin väikese LR lähtekohast, et kui sul on mure, pead sa seda ka sisuliselt selgitama, ei saa eeldada, et sind (pool)automaatselt toetatakse või mõistetakse. Tegin siis pikema sõnavõtu. See punkt on problemaatiline paljudele LRdele, loodetavasti muudetakse seda siis. Järgmine “peatus” on 10.-11.03 JHA arutelu.

17.-18.03 ÜK ettevalmistamine toimus tavapärasest napimate alusmaterjalide põhjal, kuna enne veel ju 07.03 erakorraline ÜK (täpne olles, riigipeade ja valitsusjuhtide kohtumine, mitte ametlikult ÜK). Kavas ränne ja Euroopa semester. Kuna oli alust arvata, et ÜK eesistujal Tuskil poleks midagi ka energiajulgeoleku käsitlemise vastu, eriti COM värskelt esitatud eneriga talvepaketi järel, siis tegingi sellise ettepaneku. Mitu LR toetas, NK sekretariaat lubas mõelda. Juba selleks ÜKks lubas PRES läbi viia COM täna esitatud humanitaarabi ettepaneku heakskiitmise. On nimelt nii, et kogu oma rohkem kui 60-aastase ajaloo jooksul pole EL pidanud oma LRdele humanitaarabi andma ja selleks polnud mehhanismigi. Nüüd on vajadus olemas (GR rändekriisi pärast). Sellele kavandab COM 2016 300 miljonit ja 2017 ning 2018 kummalgi 200 miljonit eurot. Lubades küll eelarveridade lagesid mitte muuta. Vaatame, kuidas see õnnestub, raha allikat veel avaldatud pole. Minus kõneleb – nagu alati, kui kuskile lisaraha vaja- ÜKP-riigi esindaja ettevaatus. Sest ÜKP rida on esimene suur pott, millele kindlasti pilgud pööratakse.

Pikemalt rääkisime 07.03 ÜKst ja koguneme seda ette valmistama veel reede õhtul ning pühapäeva päeval. Muidugi, kuna kohal (ÜKl, mitte ettevalmistustel, siiski) on Türgi peaminister Davutoglu, siis kuulutas mitu LR täna Türgi tegevuskava tõehetke. Vast ongi nii, ja siis saab 17.-18.03 ÜKni jääva aja jooksul vajadusel ehk juba alternatiivseid plaane hakata koostama. Samas on Lääne-Balkani marsruut sulgumas, järeldusi sellest arutatakse kindlasti ka. Üks on muide see, et on (jälle) keda ümber paigutada, kuna põgenikud ei saa GRst enam edasi.

Ilma vastuväideteta läksid 6-kuulisele pikendamisele sissesõidukeeldude ja varade külmutamise nn Ukraina nimekirjad. Pole siin midagi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga