02.-03.05.2016

Pea kõigi EE ministeeriumite kantslerid ja riigisekretär Loot Brüsselis, nagu traditsioon juba 13ndat aastat. Põhiline teema, peale üldisema hoole EL pisut mureliku olukorra pärast, on lähenev eesistumine. Nagu teada, ükski suur asi avalikus sektoris ei lähe muidu kui ministeeriumi tippjuhtkond, minister ja kantsler, peavad ütlema, et kuulge, inimesed, see on meie absoluutne prioriteet. Kantslerite kaasamine EL-asjadesse on pisut problemaatiline ses mõttes, et neil, olgugi ministeeriumi tippametnikud, pole EL-is oma formaati, kui nad just ise mingi konkreetse teema suured huvilised pole (enamasti pole). Ministreid nad nõukogudes asendada ei saa, EE seaduse järgi; ja töögrupis eksperdiks käimiseks on positsioon liiga kõrge. Jäävad eneseharimise visiidid Brüsselisse, nagu see praegune; ja mitu neist käib tegelikult iga aasta omal käel ka, mis hea.

Esinduse juhid andsid ülevaate olukorrast unioonis (võrdlemisi pessimistlik) ja ettevalmistusest meie eesistumiseks (optimistlikum, eeldusel, et ministeeriumid saadavad oma inimesed piisavalt vara kohale). COM transpordi peadirektor Hololei rääkis talle omase laia haardega nii transpordipoliitikast – Rail Balticul hoitakse käsi väga hoolikalt pulsil – kui ka Brüsseli klatši. COM asepresident Ansipilt lõuna kõrvale põhjalik ülevaade digituru kõigist teemadest pluss arvamusi olukorra kohta meil ja mujal. NK asepeasekretär Cloos andis ülevaate sekretariaadi poolt eesistujale pakutavast ning pani südamele, et on aeg hakata ministritel Brüsselisse-Strasbourgi käima hakata; ja et koosolekute kõrval on Euroopas parim viis sidemeid luua lõuna- ja õhtusöökide vormis. Õige on. Vt ka sissekande algus – oleme jõudnud faasi, kus ministrid peavad hakkama end likku panema, täiega panustama. Ja meil tuleb endale teadvustada, et eesistumise tegemiseks ei piisa iseenese tarkusest, Brüsselis ja Strasbourgis ei saa kõiki asju Eesti moodi teha.

Kõigil oli kiiduväärselt ka kahepoolseid kohtumisi. Välisministeeriumi kantsler Saks esines oma ministeeriumi inimestele esinduses ja kohtus EEAS peasekretäri Le Royga. Viimasega paar konkreetset punkti EL globaalstrateegia kohta, mis lubati ka pardale võtta – idapartnerluse ja laienemise kohta – ning personaliasju. Meil on päris mitu diplomaati praegu kandideerimas ja oleme oma suuruse kohta väga hästi saatnud ja saatmas meile olulistesse kohtadesse diplomaate ka oma kulul.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga