01.11.2016

Mitu operatiivset koosolekut: EL Montenegro saadiku Oravaga Balkani olukorrast, välisministri visiidigraafiku arutamine (õnneks on 2017nda aasta mõnes kuus ka 31 päeva), välisministeeriumi tippjuhtkonna nn strateegianõupidamine.

Pakkusin lõuna [[BG]] asepeaministrile Kunevale, kes ka [[GAC]]i eest vastutava ministrina on heaks tuttavaks saanud. Rääkisime peaasjalikult ettevalmistustest eesistumiseks, mis meil mõlemal 6 kuud varasemaks nihkus. Kui meie eesistumist peaks – kohutavalt, labaselt, lubamatult lihtsustades – ühe sõnaga kokku võtma, siis oleks selles sõnaks tõenäoliselt “digitaalne”. Bulgaarlastel võib selleks sõnaks kujuneda “energia-“. Tõepoolest, energeetika ja energialiidu alla saab vajadusel paigutada väga palju.

Olukorrast Balkanil, laienemisriikides, kus midagi eriti rõõmustavat pole. Esimest korda Kesk- ja Ida-Euroopas ei tööta EL-iga liitumise perspektiiv või “präänik” riikide jaoks piisava motivaatorina, et reforme läbi viia. Ainult laienemisriike endid selles süüdistada ei saa, eks präänik ise ka üpris lahja ja EL-is pole mingit entusiasmi edasise laienemise suhtes. Arusaadav, aga nagu olen siin varemgi kirjutanud, kui kord Lääne-Balkanil päris jamaks peab minema (tagasilangemise võimalust ei välista ükski piirkonna ekspert), siis tuleb seekord kogu järelpesu tõenäoliselt teha EL-il.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga