01.11.2016

Mitu operatiivset koosolekut: EL Montenegro saadiku Oravaga Balkani olukorrast, välisministri visiidigraafiku arutamine (õnneks on 2017nda aasta mõnes kuus ka 31 päeva), välisministeeriumi tippjuhtkonna nn strateegianõupidamine.

Pakkusin lõuna BG asepeaministrile Kunevale, kes ka GACi eest vastutava ministrina on heaks tuttavaks saanud. Rääkisime peaasjalikult ettevalmistustest eesistumiseks, mis meil mõlemal 6 kuud varasemaks nihkus. Kui meie eesistumist peaks – kohutavalt, labaselt, lubamatult lihtsustades – ühe sõnaga kokku võtma, siis oleks selles sõnaks tõenäoliselt “digitaalne”. Bulgaarlastel võib selleks sõnaks kujuneda “energia-“. Tõepoolest, energeetika ja energialiidu alla saab vajadusel paigutada väga palju.

Olukorrast Balkanil, laienemisriikides, kus midagi eriti rõõmustavat pole. Esimest korda Kesk- ja Ida-Euroopas ei tööta EL-iga liitumise perspektiiv või “präänik” riikide jaoks piisava motivaatorina, et reforme läbi viia. Ainult laienemisriike endid selles süüdistada ei saa, eks präänik ise ka üpris lahja ja EL-is pole mingit entusiasmi edasise laienemise suhtes. Arusaadav, aga nagu olen siin varemgi kirjutanud, kui kord Lääne-Balkanil päris jamaks peab minema (tagasilangemise võimalust ei välista ükski piirkonna ekspert), siis tuleb seekord kogu järelpesu tõenäoliselt teha EL-il.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga