01.10.2013

Eile ja täna välisministeeriumi Euroopa suuna asekantsler Laanemäe Brüsselis. Kohtumised seotud osalt meie eesistumiseks ettevalmistumisega ja teisalt EL institutsioonidevaheliste suhetega. Viimasel teemal rõõmustavalt ohtralt kohtumisi EPs. Neil, kus ka mina osalesin, nimelt NK peasekretäri Corsepiuse ja EP peasekretäri Wellega, sai selgemaks mitu 2014. aasta asja.

Esiteks, COM presidendikandidaadi esitamist tahab EP näha nii, et pärast valimisi mais 2014 tulevad fraktsioonid kokku, valivad esimehed ja need siis hakkavad arutama, millisel kandidaadil võiks olla šanss kvalifitseeritud enamus kokku saada. Tulemusele jõudnud, esitaksid selle nime Van Rompuyle/ÜK-le. Selle variandi nõrk külg on see, et parlamendi uus koosseis tuleb ametlikult kokku alles 2. juulil, enne seda on kõik nende sammud tegelikult mitteametlikud. Van Rompuy omakorda võiks võtta initsiatiivi ja hakata fraktsioonide või Euroopa erakondade juhtidega eraldi kohtuma ja uurima, kellel võiks olla võimalik parlamendi toetust saada, teisisõnu, võtta selline klassikaline presidendi roll. Tal on iseenesest head kaardid käes, just selle nimetatud EP mitte-veel-ametlikkuse tõttu.

Teiseks, EP irvitab NK soovi üle teha 2014 kolmepoolne IIA. Kui tahate midagi praegusest EP-COM leppest maha tõmmata, siis pole meil teiega lepingut vaja. Kui tahate (parlamendile võimu) juurde panna, siis võime rääkida. NKl tuleb kõvasti võimelda, et lepingut saada. Õnneks peaks COM kogu loogika järgi meid selles asjas tugevalt toetama. Muidu hakkab NK neilt omakorda kahepoolset lepingut, loe: volinike lubadusi konkreetseteks algatusteks vms välja pressima.

Eesistumisega seoses sai taas kinnitust EP tundmise tähtsus ja seega vajadus riigi kvaliteetse poliitilisel tasandil esindamise järele. Õnneks on meie valimistest eesistumise alguseni 2,5 aastat aega ja ministrid jõuavad end sisse töötada. Aga parlamendiga peavad suhtlema ka töögruppide juhid ja muudki diplomaadid. Palju õppimist ja harjutamist.

Minu CY kolleeg, ise värskelt eesistumist teinuna, ütles asja, mida tasub hästi meeles pidada. Nimelt, oma prioriteedina ei tasu välja käia ühtki asja, mis sõltub veel kellestki muust kui vaid roteeruvast eesistujast.  Sest mõni ÜK eesistuja või CFSP kõrge esindaja ei pruugi üldse hoolida PRES soovidest, eriti kui tegu väikese LRga. Seega, unustame juba enne maailma muutmisest meelisklema hakkamist ära suured institutsioonilised küsimused, välispoliitilised asjad, tippkohtumised kolmandate riikidega jne.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga