01.06.2016

Hommikul arvamusliidrite grupp Tallinnast, keda [[COM]] sealne esindaja Rumm ikka tänuväärselt Brüsselisse korraldab. Kuna EL on teadagi asi, mis teoorias nagu ei tööta, praktikas aga küll, saab asjadest päriselt aru ainult pealinnas (käies). Sellega ei taha ma öelda, et see olukord EL demokraatliku legitiimsuse mõttes ohutu oleks. Rääkisime nagu ikka, rändekriisist ja võrdlesime seda palju lihtsama eurokriisiga. Meeleolu üpris sünge (või oli asi vaid minus?).

[[Coreper]] pidas (eel)viimase arutelu tulirelvade direktiivi üle. [[PRES]] on eelnõu kõvasti muutnud, siseministeeriumite esindajad, ka meie nõunik Talmar, on kõvasti tööd teinud ja mis salata, mõni tark valitsus on üldise hüvangu nimel ka oma seisukohti ventileerinud. [[EE]]l veel 1,5 küsimust, üks salvedest ja teine mitteautomaatsetest tulirelvadest. Saame hakkama.

Lõuna [[LV]] ja [[LT]] kolleegi ja [[MFF]]-nõunikega. Jah, hakkab lähenema. Kõigepealt küll ülevaatus, mis 2016 jooksul lubati [[EP]]le esitada ja mille kohta ka [[COM]] sügavustes valitseb täielik vaikus. Nagu varemgi olen kirjutanud: kuni rändekriisini olin täiesti kindel, et mingeid sisulisi muutusi selle käigus ei tule. Nüüd olen lihtsalt kindel – päris suurteks muutusteks on ikkagi vaja ühehäälsust ja suurteks kvalifitseeritud häälteenamust, mida hetkel ei paista. Järgmise, 2021-2027 [[MFF]] kohta spekuleerisime ka, aga sellest olulisem on teadmine, et tuleb selle suure teemaga jälle otsast tegelema, valmistuma hakata.

Pärastlõunases [[Coreper]]is oli EL aga oma halvimal viisil. Kui eelmine nädal (vt 24.05 Gondori kroonika) tekitas Gruusia viisavabaduse üle probleemi [[FR]], siis täna oli [[DE]] kord. [[FR]] nõudmisel oli juba otsusesse sisse kirjutatud, et viisavabadus ei jõustu enne kui tugevdatud kaitseklausel. Väga pikkade hammastega olime, ka meie, sellega nõus – muidu lihtsalt ei saa selle viisaasjaga edasi. Aga täna tuldi välja nii välispoliitilises kui ka sisulises mõttes tühja ja ebaloogilise avaldusega, et Ukraina olla mures, et kuidas nüüd grusiinid saavad ja meie ei saa, seega: lükkaks Gruusia oma mõne kuu edasi! Ebaloogiline on see, et Ukraina on ka kõik nõuded täitnud ja iseenesest peaks nende jaoks olema asi tehtud, Gruusiaga siin siduda pole küll mõtet. Tegelikult juhtuski asi, mida ma kõige rohkem kartnud olen: viisavabaduse üle on hakatud mängima mänge, mille üle endal tegelikult mingit kontrolli pole – asjaomase [[LR]] seisukoht on 2 nädala jooksul muutunud 3 korda – kord peal sise- kord välisminister, nagu kuulda. Ka [[PRES]] oli täna üpris nõutu, et kuidas nüüd edasi. Eks 10.06 [[JHA]]ni on veel ka natuke aega, ootame, mida hollandlased välja mõtlevad, ehkki nad pole ka idapartnerite viisavabaduse asjas entusiastlikumate kirjas. Näeme hiljemalt 08.06 [[Coreper]]is.