01.06.2016

Hommikul arvamusliidrite grupp Tallinnast, keda COM sealne esindaja Rumm ikka tänuväärselt Brüsselisse korraldab. Kuna EL on teadagi asi, mis teoorias nagu ei tööta, praktikas aga küll, saab asjadest päriselt aru ainult pealinnas (käies). Sellega ei taha ma öelda, et see olukord EL demokraatliku legitiimsuse mõttes ohutu oleks. Rääkisime nagu ikka, rändekriisist ja võrdlesime seda palju lihtsama eurokriisiga. Meeleolu üpris sünge (või oli asi vaid minus?).

Coreper pidas (eel)viimase arutelu tulirelvade direktiivi üle. PRES on eelnõu kõvasti muutnud, siseministeeriumite esindajad, ka meie nõunik Talmar, on kõvasti tööd teinud ja mis salata, mõni tark valitsus on üldise hüvangu nimel ka oma seisukohti ventileerinud. EEl veel 1,5 küsimust, üks salvedest ja teine mitteautomaatsetest tulirelvadest. Saame hakkama.

Lõuna LV ja LT kolleegi ja MFF-nõunikega. Jah, hakkab lähenema. Kõigepealt küll ülevaatus, mis 2016 jooksul lubati EPle esitada ja mille kohta ka COM sügavustes valitseb täielik vaikus. Nagu varemgi olen kirjutanud: kuni rändekriisini olin täiesti kindel, et mingeid sisulisi muutusi selle käigus ei tule. Nüüd olen lihtsalt kindel – päris suurteks muutusteks on ikkagi vaja ühehäälsust ja suurteks kvalifitseeritud häälteenamust, mida hetkel ei paista. Järgmise, 2021-2027 MFF kohta spekuleerisime ka, aga sellest olulisem on teadmine, et tuleb selle suure teemaga jälle otsast tegelema, valmistuma hakata.

Pärastlõunases Coreperis oli EL aga oma halvimal viisil. Kui eelmine nädal (vt 24.05 Gondori kroonika) tekitas Gruusia viisavabaduse üle probleemi FR, siis täna oli DE kord. FR nõudmisel oli juba otsusesse sisse kirjutatud, et viisavabadus ei jõustu enne kui tugevdatud kaitseklausel. Väga pikkade hammastega olime, ka meie, sellega nõus – muidu lihtsalt ei saa selle viisaasjaga edasi. Aga täna tuldi välja nii välispoliitilises kui ka sisulises mõttes tühja ja ebaloogilise avaldusega, et Ukraina olla mures, et kuidas nüüd grusiinid saavad ja meie ei saa, seega: lükkaks Gruusia oma mõne kuu edasi! Ebaloogiline on see, et Ukraina on ka kõik nõuded täitnud ja iseenesest peaks nende jaoks olema asi tehtud, Gruusiaga siin siduda pole küll mõtet. Tegelikult juhtuski asi, mida ma kõige rohkem kartnud olen: viisavabaduse üle on hakatud mängima mänge, mille üle endal tegelikult mingit kontrolli pole – asjaomase LR seisukoht on 2 nädala jooksul muutunud 3 korda – kord peal sise- kord välisminister, nagu kuulda. Ka PRES oli täna üpris nõutu, et kuidas nüüd edasi. Eks 10.06 JHAni on veel ka natuke aega, ootame, mida hollandlased välja mõtlevad, ehkki nad pole ka idapartnerite viisavabaduse asjas entusiastlikumate kirjas. Näeme hiljemalt 08.06 Coreperis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga