01.03.2016

Hommikusöök EE MEPidega, kohal 5. Teema põhiliselt üks, rändekriis, kus ka EP pool üpris must meeleolu. Parimatest kavatsustest kantud hüüded, et välispiiri agentuur Frontex või mingisugune “Euroopa armee” peab GR-Türgi piiri valvamise üle võtma, reaalses elus kaalu ei evi. Isegi liigutakse ühtsema piirivalve eelnõuga NK poolel edasi Brüsselis mõistes ülehelikiirusega. Nii et ka täna tõdesime, et Gondori kroonikas 28.02.2016 refereeritud kaks põhivarianti tunduvad loogilised – Türgi tegevuskava hakkab reaalseid tulemusi andma (tulijate arv väheneb) või GR praktikas äralõikamine. Tagumisest variandist muidugi rohkem kui koridorides ja väga teoreetiliselt ei räägita. Puudutasime ka eesistumise lähenemisega seotud EE poliitilise (ministri) tasandi vajadust suurema nähtavuse, kontaktide järele EPs (ja tegelikult, EL-institutsioonides üleüldse). Tõdesime, et tuleb Tallinnas sedasama rääkida.

Lõuna ja sellele eelnenud kahepoolne kohtumine UK arengukoostöö abiministri Vermaga. Meie trioeesistumise aeg läheneb, sügisel peame juba kaunis täpsete töökavadega välja tulema. Hetkel pole aga ka arengukoostöö suurriigil veel midagi liiga konkreetset. Meie eesistumisaega jääb kindlasti Aafrika, Kariibi ja Vaikse ookeani riikidega koostööd reguleerivat Cotonou lepingut asendava leppe läbirääkimine. Lõunal UK pluss Kesk- ja Ida-Euroopa LR, seega arengukoostöö mõttes noored riigid – päris õpetlik oli kuulda, kuidas neil (meil) see täiesti uus asi alanud on.

Pärastlõunal käis Serbia kolleeg. Liitumisläbirääkimiste osas üpris optimistlik, vähemalt 2 peatükki peaks NL eesistumise ajal avatud saama. Rändekriisis on Serbia toiminud hästi ja ka osavalt, lubades näiteks täitsa vabatahtlikult osaleda EL ümberpaigutamise skeemis.

Päeva lõpetuseks andsin õhtusöögi oma IT kolleegi Sannino lahkumise puhul. Endine peaministri ja COM presidendi Prodi välisnõunik, COM laienemise peadirektor ja väga muljetavaldav diplomaat. Kes tõestab, et seda tööd saab edukalt teha, olles samal ajal ka siiralt kena inimene. Julgustav teadmine.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga