02.06.2017

Kohtusin täna Tallinnas UK diplomaatilise teenistuse ülema MacDonaldi ja kohe otsa EL27 Brexiti-läbirääkija Barnier´ga. MacDonaldiga peamiselt eelseisvatest valimistest UK-s, kuidas see ikka kõike ja kuidas mõjutab; ja mõtlesin endamisi, et Brexiti järel tuleb Briti sisepoliitikat igatahes vähem tunda kui praegu. Selge, et valitsuse moodustamine käib selles riigis tulemustest sõltumata kiiresti ja on eeldada, et läbirääkimised saavad alata plaanipäraselt ehk 19. või 20.06. Twitteri-diplomaatiast rääkisime ka, MacDonald on innukas säutsuja, ja tema kolleeg Fletcher on digiajastu diplomaatiast päris põneva raamatu kirjutanud, aga suurem osa diplomaatiast jääb ikkagi ka praegusel ajal avalikust ruumist väljapoole .

Barnier kohtus Tallinnas peaministri, Riigikogu väliskomisjoni ja ELAKi esindajatega ning sotsiaalpartneritega – tunned ära ülikogenud poliitiku, kes teab väga hästi, kelle toetust vajab ja teeb selle nimel kogu aeg tööd. Meie rääkisime Barnier´ meeskonna (millega on nüüdseks liitunud ka EE diplomaat Särekanno) ja eesistuja koostööst, pidevast otseühendusest, aruteludest GACil. Eesistujal on 16.12.2016 ÜK otsuse järgi kohustus enne ja pärast iga GACi istungit EPd informeerida ja Barnier´l oli mõnigi kasulik idee, kuidas seda parimal viisil teha. Saame mõlemad aru, et kõneluste II faasi, tulevikusuhte arutamise juurde liikumiseks tuleb riigipeade nõutud “piisavat edu” saavutada 3 põhiküsimuses, mitte vaid kodanike ja rahaküsimuste üle. Ja saavutada 2017 jooksul, muidu läheb pehmelt öeldes kole kiireks.

Ühes küsimuses olid MacDonald ja Barnier (ja muidugi ka mina) sama meelt: inimlik ja poliitiline vajadus anda kodanikele nende õiguste üle kindlust on nii põletav, et küllap teeme ikka kohe juulis tugeva katse sel alal edu saavutada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Vastus kirjuta numbriga *